Prawidłowe dokarmianie ptaków

  • Wybieramy miejsce na karmnik - miejsce, w którym będziemy dokarmiać ptaki powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru, nasłonecznione, ale jednocześnie uniemożliwiajace drapieżnikom zaczajenie się i polowanie na ptaki.
  • Budujemy karmniki o prawidłowej konstrukcji - karmnik powinien charakteryzować się odpowiednio nachylonym daszkiem chroniącym przed opadami i wiatrem, łatwym dostępem dla ptaków, a trudnym dla drapieżników. Do budowy powinno się stosować naturalne materiały. Ważna też jest jest konserwacja środkami, które nie są toksyczne. Karmnik powinien mieć wysuwaną szufladę umożliwiającą łatwe utrzymanie czystości.
  • Dajemy ptakom karmę o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości - najwłaściwsze są nasiona np. słonecznika, drobne kasze lub nasiona zbóż. Niedopuszczalne jest podawanie pokarmów wilgotnych np. odpadów kuchennych. Dopuszcza się podawanie podsuszonego pieczywa najlepiej pszennego, a dla wielu ptaków przysmakiem będzie słonina (nie solona i bez przypraw).
  • Pamiętamy o regularnym dokarmianiu - ptaki przyzwyczajają sie do swojej stołówki i dlatego szczególnie w mroźne dni otrzymywany pokarm jest dla nich głównym źródłem energii.